TDIS GÖNDERİM KLAVUZU

 

1. TDIS Gönderimi Nasıl Yapılır ?

Programınızın İşlemler menüsünde bulunan Uzman Gözlem Listesi (Uzman Muayene İzlemleri) seçeneğini seçerek ekrana giriş yapılır ve Uzman doktor, geldiği günün tarihini seçer ve listeler; o tarihte hangi hastaların seansı varsa sadece onlar ekrana gelir.

NOT : Gönderim yapmadan önce tüm Hastaların ve Doktorların TDIS ID'lerinin alınması gerekiyor.

NOT 2 : Hasta ismi listede çıkmıyorsa kan alınan seansına evet denmemiştir ! Toplu kilo order ekranından kan alınan seansına evet denmesi gerekmektedir.

 

            1.1. Hasta TDIS ID  nasıl alınır ?

            Programınızın İşlemler menüsünde bulunan Uzman Gözlem Listesi (Uzman Muayene İzlemleri) seçeneğini seçerek ekrana giriş yapılır ve ilgili tarih listelenir.
            Ctrl + A ile tüm hastalar seçilir ve sağ tıklanıp
"Hasta listesini Yükle (TC Eşleştir)" butonuna basılır. Bu şekilde tüm ıd ler alınmış olur. RESİM-1

            NOT: TDIS ID sinin alındığını kontrol etmek için  hasta kartında Kimlik bilgileri sekmesindeki DİS ID alanına bakabilirisiniz.  RESİM-2

            NOT 2 : ID alma işlemi bir defa yapılacaktır, diğer aylar için geçerli değildir.

 

            1.2. Doktor TDIS ID nasıl alınır ?

            Programınızın Tanımlamalar menüsünde bulunan Doktor Tanımlamasını seçerek Doktor Tdis ID butonuna basın. RESİM-3 Bu işlem yapıldığında tanımlama satırının sağ tarafında bulunan TDIS ID           alanına ilgili numaralar otomatik atılacaktır.

            NOT: Doktor tanımlama ekranında Uzman doktorunuz hangisi ise o doktor isminin yan tarafında bulunan UZMAN alanını bir defaya mahsus Evet seçmeniz gerekiyor.

 

2. TDIS için Hangi verilerin girilmesi gerekmektedir ?

 

a. TDIS gönderimi için hastaların içinde bulunulan ayın tahlil sonuçlarının eksiksiz olması gerekmektedir.

b. Tüm hastaların kan alınan seanslarına EVET (Toplu Kilo order bölümünden) denilmiş olup, KT/v değerlerinin hesaplanmış olması gerekmektedir.

c. Uzman Gözlem Listesi (Uzman Muayene İzlemleri) eksiksiz olması gerekmektedir.  (Dvitamini alanından başlayıp M.ISI alanına kadar olan kısım doldurulacaktır.).

 

İlgili alanların hepsi uzman doktorlar tarafından doldurulup kaydedilir. Uzman notunun ekranın sağ kısmında bulunan Uzman Not alanına yazılması gerekmektedir. RESİM-4

NOT:  Bu ekranda Uzman ismi ve tarih kısmı otomatik olarak izlemin listelendiği tarihi ve tanımlamalarda önceden belirtilen uzman doktor ismini alacaktır.

NOT2 : Kuru kilo, giriş ve çıkış kiloları kan alınan seansın kiloları olarak ekrana gelmektedir.

Hatırlatmalar:

- Heparin değeri sayısal değer olup listeden seçilmesi gerekmektedir, manuel olarak rakamsal değer girilmemelidir. Örneğin; "2500+2500" formatında değer girilmemeli toplam doz 5000 olarak yazılmalıdır. Aksi halde program değerin ilk 4 karakterini alıp gönderim yapacaktır. Heparin Tip alanı mutlaka belirtilmelidir.

- Tahlil ölçü birimlerinizi Tanımlamalar menüsünde bulunan Tetkik Tanımlamaları alanına girerek kontrol edip, laboratuvarınızın çalışmış olduğu birimler dışında bir veri girişi varsa düzenleme yapmanız gerekmektedir. Aksi halde default olarak tanımlamalar kısmında bulunan birimler gönderilecektir. RESİM-5

 

Bilgilerinizin hepsi doğru ve tam olduğunda hastayı seçip TDIS Verilerini Gönder butonu ile gönderim yapabilirsiniz. CTRL + A ile tüm hastalar için seçip aynı işlemi yapabilirsiniz.

Gönderim sırasında hata oluşursa ekranın alt kısmında hata mesajı yazmaktadır, mesajda belirtilen sorun giderilerek tekrar gönderim yapabilirsiniz.